  • TPSV158M002R0030
TPSV158M002R0030
advertisement
Manufacturer No:
TPSV158M002R0030
HK JDW NO:
66-TPSV158M002R0030
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
Description:
1500μF ±20% 30mOhm 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.03mA Tape & Reel (TR) 2924 (7361 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPSV158M002R0030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.03mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm