  • TPSD226M035R0400
TPSD226M035R0400
advertisement
Manufacturer No:
TPSD226M035R0400
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSD226M035R0400
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSD226M035R0400 Overview
In this case, 245μA is the ripple current of the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 400mOhm.The leakage current of this capacitor is 7.7μA. When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TPSD226M035R0400 Features
245μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.7μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD226M035R0400 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD226M035R0400 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • ABS
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TPSD226M035R0400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Approval Agency
    IEC
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Leakage Current
    7.7μA
  • Ripple Current
    245μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm