  • TPS799285DDCRG4
TPS799285DDCRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS799285DDCRG4
HK JDW NO:
815-TPS799285DDCRG4
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
TPS799285DDCRG4
Description:
Enable Fixed TPS799285 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 1651
Step5Bar-code shipping tag
TPS799285DDCRG4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Number of Terminations
    5
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    BICMOS
  • Base Part Number
    TPS799285
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Quiescent Current
    40μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    2.85V
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    60μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 200mA
  • PSRR
    70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.1V
  • Min Output Voltage
    2.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    200mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm