  • TPS71812-33DRVRG4
TPS71812-33DRVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS71812-33DRVRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS71812-33DRVRG4
Package:
Datasheet:
TPS71812-33DRVRG4
Description:
Fixed PMIC 6
Quantity:
In Stock : 2650
Step5Bar-code shipping tag
TPS71812-33DRVRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    1.053W
  • Power Dissipation
    1.053W
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Current - Input Bias
    90μA
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    240mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 2
    3.3V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm