  • TPS62400DRCRG4
TPS62400DRCRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS62400DRCRG4
HK JDW NO:
815-TPS62400DRCRG4
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS62400DRCRG4
Description:
10 Terminals 2.5V 10-Pin TPS62400 DC DC Voltage Regulator DUAL SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 2.25MHz Tape & Reel (TR) 400mA 600mA 10-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TPS62400DRCRG4 Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. In this voltage regulator, there are 10 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a DUAL SWITCHING CONTROLLER voltage regulator. This harley voltage regulator is available in the 10-VFDFN Exposed Pad package for the purpose of space saving. DC DC switching regulator is configured with 2 outputs. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Adjustable output generated. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~85°C TA. DC-DC switching regulators reach 2.25MHz switching frequencies. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.5V. There is a adjusting voltage regulator's voltage output (Min/Fixed) of 0.6V. Featuring a 400mA 600mA output current, dc to dc voltage regulator offers maximum design flexibility. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 3.6V. DC/DC regulators of this type are part of the TPS62400 family of voltage regulator 12vs. Voltage can be produced at 6V volts by voltage regulator. To operate the voltage regulator 12v, 10 pins are required. There should be at least a 600mV volt output voltage for this switching regulator in order to make it work properly. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 400mA A. A maximum voltage of 6V can be obtained from the regulator voltage. DC-DC switching regulator with 6V supply voltage. Without external influences, harley voltage regulator consumes 32μAA of quiescent current.
TPS62400DRCRG4 Features
2 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 6V
TPS62400DRCRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS62400DRCRG4 Voltage Regulators applications.
  • CMM
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Plate bending machines
  • Mobile phones
  • PSRR circuits
  • Smoke exhaust equipment
  • Analog precision reference circuits
  • Linear guide
  • Thermal power
  • Digital video recorders
Step5Bar-code shipping tag
TPS62400DRCRG4
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    25.089328mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPS62400
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    95 %
  • Output Voltage
    6V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    400mA
  • Voltage - Output 1
    6V
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    DUAL SWITCHING CONTROLLER
  • Current - Output
    400mA 600mA
  • Quiescent Current
    32μA
  • Max Output Voltage
    6V
  • Voltage - Output 2
    6V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2.25MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Current - Output 1
    400mA
  • Synchronous Rectifier
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Current - Output 2
    600mA
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm