  • TPS3126E15DBVTG4
TPS3126E15DBVTG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3126E15DBVTG4
HK JDW NO:
815-TPS3126E15DBVTG4
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 750mV Max 3.3V
Quantity:
In Stock : 9995
Step5Bar-code shipping tag
TPS3126E15DBVTG4
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    MANUAL RESET INPUT; POWER-ON RESET GENERATOR
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    750mV
  • Power Dissipation-Max
    437mW
  • Operating Supply Current
    14μA
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    25μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    14μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.43V
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.38V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.48V
  • Undervoltage Threshold
    1.43V
  • Overvoltage Threshold
    1.48V
  • Height
    1.15mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm