TPS2300IPW
TPS2300IPW
815-TPS2300IPW
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Tube Active 2 Surface Mount Hot Swap Controllers 5μA mA Latched Fault, UVLO 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) 2 General Purpose Hot Swap Controller
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TPS2300IPW Overview
In the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package you will find it.At present, 2 channels are available.The package resembles a Tube.This device has a total of 20 terminations.Device DUAL is located at the terminal position.In total, there are 20 pins on it.With a supply voltage of 4.5V, high efficiency is possible.The way it's set up is the way Surface Mount wants it.The electrical component in question falls into the classification Hot Swap Controller.The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable functioning.There are General Purpose applications available for the device.Hot-swappable device is featured in Latched Fault, UVLO.Hot-swappable device should be able to work wHot-swappable deviceh a power source of 3V~13V 3V~5.5VV.Hot-swappable device belongs to the TPS2300 family of numbers.20 pins are used in operation.In Power Management Circuits, this gadget is self-contained.Among its programmable features are Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate.5μA is currently in short supply.Surface Mount is its direction of movement.Hot-swappable device is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 3V so that the device can function normally.The maximum supply current it requires to operate is 1mA.There is no problem with a 21V output voltage if you want high efficiency.
TPS2300IPW Features
The terminal position of 20
Features of Latched Fault, UVLO
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Output voltage of 21V
TPS2300IPW Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2300IPW hot swap controllers applications.
- Data communication systems
- PC board hot swap insertion and removal
- Industrial
- Current monitoring
- Overvoltage protection
- Firewire
- Switch
- Distributed power systems
- Power monitoring
- Current limit and current foldback limit functions
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TPS2300IPW
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPS2590RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM25069PMME-2/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2420RSAT16-VQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWR14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5067MM-1/NOPB10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWRG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UCC3915DPTR16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM5066PMHX/NOPB28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPS2350DG414-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS2350PWG414-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare