  • TPD3S014DBVR
TPD3S014DBVR
advertisement
Manufacturer No:
TPD3S014DBVR
HK JDW NO:
815-TPD3S014DBVR
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
TPD3S014DBVR
Description:
6 Terminations5V 6 Pin TPD3S014 Current regulator1 Outputs-40°C~85°C Min 4.5V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
TPD3S014DBVR Overview
Buck boost converter is part of the package Tape & Reel (TR).Voltage regulator is packaged in the way of SOT-23-6.Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.A maximum operating temperature of -40°C~85°C should not be exceeded during operation.Current regulator supports the input voltage of 4.5V~5.5V.In addition to the 6 termination, there are a number of terminations that are used, which are achieved by terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the line.Current regulator belongs to TPD3S014 family.In computers and other communications constant current regulators, 6 pins are pronged contacts that form part of a signal interface.Using Surface Mount as a mounting system, this current regulator is mounted.There is no reason why the constant current cannot work as long as it is powered by a 5VV power source.As long as 5.5V is supplied with the maximum voltage, it is supported.In order to include these current regulations, there is a part called Peripheral Drivers that includes them.As long as the supply voltage is lower than 4.5V, it will operate correctly.In order for current regulation to operate, current regulation requires 5V power supplies.500mA features a maximal output current, which makes it extremely flexible in voltage regulator's design.It is configured with 1 output.
TPD3S014DBVR Features
Tape & Reel (TR) package
TPD3S014 family
The maximal supply voltage of 5.5V
5V power supplies
1 output
TPD3S014DBVR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPD3S014DBVR Current Regulation/Managements applications.
  • Current sensing
  • Level translating
  • Battery management
  • Battery chargers
  • Suspension controls
  • Programmable current source
  • Transmission controls
  • Vehicle dynamic controls
  • Smart battery packs
  • Motor controls
Step5Bar-code shipping tag
TPD3S014DBVR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    36.003894mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Capacitance
    1.4pF
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPD3S014
  • Function
    Current Switch
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    500mA
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Voltage - Input
    4.5V~5.5V
  • Number of Inputs
    2
  • Driver Number of Bits
    1
  • Sensing Method
    High-Side
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm