TPA6101A2ZQYRG1
TPA6101A2ZQYRG1
815-TPA6101A2ZQYRG1
15-VFBGA
750μA mA20 kHz kHz50mW WAudio Amplifiers2.5mm mm2W W3.6V V15 pins15-VFBGA
Purchasing and Inquiry
TPA6101A2ZQYRG1 Overview
This package is embedded in 15-VFBGA .Tape & Reel (TR) is the packaging method.15 terminations occur when a transmission line is terminated by a device with the same characteristic impedance as the transmission line.This output is configured with Headphones, 2-Channel (Stereo) .In this case, it is an electrical device of type Class AB .As part of a signal interface in a computer or other communication device, there are 15 pins, which are pronged contacts.The electronic component is mounted in the way of Surface Mount .The supply voltage of this electrical device is 1.6V~3.6V .Currently, the device has only 2 channels.Amp parts is possible to operate wAmp partsh Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown .There should be no temperature increase above -40°C~85°C TA .There are 15 pins present on this device.Amp parts is included in Audio/Video Amplifiers .This chip is included in the TPA6101 family.According to the manufacturer, the maximum output power of this electronic component is 50mW kWh per hour.A normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 1.6V .During this time, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V .This electronic part has a Single supply type.
TPA6101A2ZQYRG1 Features
15-VFBGA package
15 pin count
TPA6101 family
50mW kWh per hour
TPA6101A2ZQYRG1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA6101A2ZQYRG1 audio amplifiers applications.
- High-frequency data acquisition systems
- Power transmission
- Television broadcasting equipment
- Inverse/same-phase proportional circuit
- Band-stop filter
- Addition and subtraction operation circuits
- Broadcasting
- Communication device
- Displayers for aircraft and air transportation control systems
- Signal transformation
Package
TPA6101A2ZQYRG1
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare