  • TNPU08052K61BZEN00
TNPU08052K61BZEN00
advertisement
Manufacturer No:
TNPU08052K61BZEN00
HK JDW NO:
873-TNPU08052K61BZEN00
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 2.61kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
TNPU08052K61BZEN00
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    2.61kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm