  • TMX320VC5402GGU100
TMX320VC5402GGU100
advertisement
Manufacturer No:
TMX320VC5402GGU100
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMX320VC5402GGU100
Package:
Datasheet:
Description:
1.83.3V CPLD 100MHz 1.8V
Purchasing and Inquiry
TMX320VC5402GGU100 Overview
Its uses have 144 terminations.It operates with the supply voltage of 1.8V.In this component, there are pins for 144.In order for the device to operate at 100MHz frequency, there is a specific design.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.Electricity is supplied by 1.83.3V.The 0 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.It is also possible to add additional features to ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY with the help of this electronic component.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as the uPs/uCs/peripheral IC type.
TMX320VC5402GGU100 Features
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMX320VC5402GGU100 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMX320VC5402GGU100 DSP applications.
  • Other sensor array processing
  • Geoscience signal processing
  • Dam design
  • House construction
  • Speech signal processing
  • Telephone conversations
  • Instrument modeling
  • Audio compression
  • Seismology
  • Compression of videos
Step5Bar-code shipping tag
TMX320VC5402GGU100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    144
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    100MHz
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.98V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • RAM Size
    32kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    16
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    16384
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm