  • TMS320LC541PZ1-40
TMS320LC541PZ1-40
advertisement
Manufacturer No:
TMS320LC541PZ1-40
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320LC541PZ1-40
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 56kB CPLD TMS320C54x Series 320LC541 100 Pin 40MHz 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320LC541PZ1-40 Overview
It is a kind of electronic component available in the 100-LQFP package.Packaging way Tray is provided.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.This digital signal processor is part of the TMS320C54x series.The terminations for its uses are 100.It operates with the supply voltage of 3.3V.There are pins on the 100 component.The configuration of this board includes 100 pins.The base part number 320LC541 allows identification of a wide range of related parts.To operate at 40MHz frequency, the device has a specific design.Surface Mount is used as the mounting method.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.The device operates with a supply voltage of 3.3V.Using this device, you can store 56kB data.A 1 timer can give accurate feedback and activate events in industrial settings.An external source is causing 5 interrupts.Devices communicate with each other through serial 1 I/Os.
TMS320LC541PZ1-40 Features
Supplied in the 100-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
5 external interrupts
TMS320LC541PZ1-40 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320LC541PZ1-40 DSP applications.
  • Seismology
  • Automobiles
  • Infinite impulse response filters
  • Processing system
  • Dam design
  • Vehicle electronics
  • Instrument modeling
  • Telephone conversations
  • Computers and laptop
  • Control systems
Step5Bar-code shipping tag
TMS320LC541PZ1-40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • Type
    Fixed Point
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320LC541
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    Duplex Serial Port
  • Memory Size
    56kB
  • RAM Size
    10kB
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    5K
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    1
  • ROM Programmability
    MROM
  • Number of External Interrupts
    5
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
  • Non-Volatile Memory
    ROM (56kB)
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm