  • TMS320DM355CZCE270
TMS320DM355CZCE270
advertisement
Manufacturer No:
TMS320DM355CZCE270
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TMS320DM355CZCE270
Package:
337-LFBGA
Datasheet:
Description:
CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320DM355CZCE270 Overview
It is a type of electronic component available in package 337-LFBGA.Tube is the packaging method provided.Digital Media System-on-Chip (DMSoC)'s wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Operating at the temperature of 0°C~85°C TC ensures its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.Digital signal processors such as this one are included in the TMS320DM3x, DaVinci? series.
TMS320DM355CZCE270 Features
Supplied in the 337-LFBGA package
TMS320DM355CZCE270 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC TMS320DM355CZCE270 DSP applications.
  • Spectral density estimation
  • Biometrics
  • Biomedical treatment
  • Infrared
  • Control systems
  • Video coding, audio coding
  • Digital image processing, data compression
  • House construction
  • Seismology
  • Geoscience signal processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320DM355CZCE270
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Supplier Device Package
    337-NFBGA (13x13)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • On Chip Data RAM
    56kB
  • Clock Rate
    270MHz