  • TMS320C80GGP50
TMS320C80GGP50
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C80GGP50
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TMS320C80GGP50
Package:
352-LBGA
Datasheet:
Description:
1.27mm CPLD TMS320C8x Series 3.3V 352-LBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C80GGP50 Overview
An electronic component available in package 352-LBGA.It has a packaging style of Tray.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.Keeping the device at the temperature of 0°C~85°C TC will ensure that it runs as it should.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.This digital signal processor is included into the TMS320C8x series.There are 352 terminations for its uses.3.3V provides the supply voltage for it.Pins are available for 352 components.With a clock frequency of 100MHz, it operates.
TMS320C80GGP50 Features
Supplied in the 352-LBGA package
TMS320C80GGP50 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC TMS320C80GGP50 DSP applications.
  • Sound navigation and ranging systems
  • Consumer electronic gadgets
  • Tomography technology
  • Scene analysis technology
  • Compression of videos
  • Digital camera
  • Speech processing and recognition
  • Biomedical treatment
  • Digital hardware
  • House construction
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C80GGP50
  • Package / Case
    352-LBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C8x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    352
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    352
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B352
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Interface
    Parallel
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Address Bus Width
    NO
  • External Data Bus Width
    64
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • On Chip Data RAM
    98kB
  • Clock Rate
    50MHz
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm