  • TMS320C6726RFP250
TMS320C6726RFP250
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6726RFP250
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-TMS320C6726RFP250
Package:
144-TQFP Exposed Pad
Datasheet:
TMS320C6726RFP250
Description:
0.5mm CPLD TMS320C672x Series 1.2V 144-TQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TMS320C6726RFP250 Overview
The 144-TQFP Exposed Pad package contains these electronic components.Packaging way Tray is provided.Due to its membership in Floating Point, it is ideally suited for a wide range of uses.It is mounted in the direction of Surface Mount as shown in the image below.As long as it is operated at the temperature of 0°C~90°C TC, it will operate normally.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.TMS320C672x series digital signal processors contain this digital signal processor.The 144 terminations are used for its uses.The supply voltage is 1.2V.The 144 component has pins.25MHz is its clock frequency.
TMS320C6726RFP250 Features
Supplied in the 144-TQFP Exposed Pad package
TMS320C6726RFP250 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC TMS320C6726RFP250 DSP applications.
  • Smart camera
  • Instrument modeling
  • Sound navigation and ranging systems
  • Video coding, audio coding
  • Receivers
  • Financial signals
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Geophysical processing
  • Vehicle electronics
  • Image signal processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6726RFP250
    Select All
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, McASP, SPI
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Address Bus Width
    NO
  • External Data Bus Width
    32
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • On Chip Data RAM
    288kB
  • Clock Rate
    250MHz
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    144-TQFP Exposed Pad
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C672x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Floating Point
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm