  • TMS320C6711GFN150
TMS320C6711GFN150
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6711GFN150
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320C6711GFN150
Package:
256-BGA
Datasheet:
TMS320C6711GFN150
Description:
1.27mm 1.83.3V CPLD TMS320C67x Series 320C6711 256 Pin 150MHz 1.9V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6711GFN150 Overview
It is a kind of electronic component that comes in a package of 256-BGA.A packaging way of Tray is provided.Its Floating Point status makes it ideal for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.It is essential that 0°C~90°C TC is kept at a temperature that ensures proper operation of the machine.The digital voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be input or output.As part of the TMS320C67x series, this digital signal processor is included.The uses of this product can be terminated with 256.1.9V is the supply voltage.256 components have pins.In its configuration, there are 256 pins.Many related parts can be identified by using the 320C6711 part number as a base.In order for the device to operate at 150MHz frequency, there is a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.The device can be classified under the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.It is possible to supply as low a voltage as 1.8V to this device.The maximum voltage for this device is 3.46V.1.83.3V electric power supplies it.It can also provide more features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.
TMS320C6711GFN150 Features
Supplied in the 256-BGA package
TMS320C6711GFN150 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6711GFN150 DSP applications.
  • Dam design
  • Computers and laptop
  • Control systems
  • MP3 audio player
  • Statistical signal processing
  • Machinery and equipment
  • Smart phones
  • Processing system
  • Streaming videos
  • Other sensor array processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6711GFN150
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C67x
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Type
    Floating Point
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.9V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    320C6711
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.8V
  • Bit Size
    32
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    22
    YES
  • RAM (words)
    17408
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.90V
  • On Chip Data RAM
    72kB
  • Height Seated (Max)
    2.32mm
  • Length
    27mm