  • TLV707285DQNR
TLV707285DQNR
advertisement
Manufacturer No:
TLV707285DQNR
HK JDW NO:
815-TLV707285DQNR
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
TLV707285DQNR
Description:
Enable Fixed 0.65mm TLV707285 PMIC 4 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2380
Step5Bar-code shipping tag
TLV707285DQNR
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    TR
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TLV707285
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    400mW
  • Quiescent Current
    20μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.85V
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 150mA
  • PSRR
    70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
  • Dropout Voltage
    220mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Output Voltage
    2.85V
  • Min Current Limit
    240mA
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm