  • TLV27L2IDGKRG4
TLV27L2IDGKRG4
advertisement
Manufacturer No:
TLV27L2IDGKRG4
HK JDW NO:
815-TLV27L2IDGKRG4
Package:
VSSOP
Datasheet:
Description:
400μA per Channel 60pA 71 dB Instrumentational OP Amps 0.001μA 8V 8 Pins VSSOP
Quantity:
In Stock : 447
Step5Bar-code shipping tag
TLV27L2IDGKRG4
  • Package / Case
    VSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    8V
  • Number of Elements
    2
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Nominal Supply Current
    22μA
  • Current - Output
    400μA
  • Slew Rate
    0.06 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    71 dB
  • Current - Input Bias
    60pA
  • Output Current per Channel
    400μA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Bandwidth
    160 kHz
  • Gain Bandwidth Product
    160 kHz
  • Unity Gain BW-Nom
    160 kHz
  • Voltage Gain
    100dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.001μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    74dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Max Dual Supply Voltage
    8V
  • Low-Bias
    YES
  • Micropower
  • Min Dual Supply Voltage
    1.35V
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00006μA
  • Programmable Power
    NO
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm