  • TLV2217-25PWR
TLV2217-25PWR
advertisement
Manufacturer No:
TLV2217-25PWR
HK JDW NO:
815-TLV2217-25PWR
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed 0.65mm TLV2217 PMIC 20 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 10126
Step5Bar-code shipping tag
TLV2217-25PWR
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    190μA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TLV2217
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Quiescent Current
    190μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV