  • TLV1117-18IDCY
TLV1117-18IDCY
advertisement
Manufacturer No:
TLV1117-18IDCY
HK JDW NO:
815-TLV1117-18IDCY
Datasheet:
TLV1117-18IDCY
Description:
Fixed 2.3mm TLV1117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
TLV1117-18IDCY Overview
The package is delivered in a Tube case. There is a TO-261-4, TO-261AA case with the integrated voltage regulator. This gadget has 4 terminations on it, each with a different function. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 4 pins are located on this chip, making it the size of a standard chip. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 4 pins on the chip. For your information, this regulator's basic part number is TLV1117. An example of such a component would be this Other Regulators component. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 800mA. It operates in the 15mA Quiescent Current state.
TLV1117-18IDCY Features
1.2V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TLV1117-18IDCY Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV1117-18IDCY Linear Voltage Regulators applications.
  • Disk drivers
  • Clock power supplies
  • Analog control systems
  • Pressure sensor
  • Body control modules
  • Measurement and control euipment
  • Fuel injector
  • Alternators
  • Battery-powered device
  • Set top boxes
Step5Bar-code shipping tag
TLV1117-18IDCY
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    800mA
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.872V
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm