  • TL750L12QDR
TL750L12QDR
advertisement
Manufacturer No:
TL750L12QDR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL750L12QDR
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 8 SOIC
Quantity:
In Stock : 3892
Step5Bar-code shipping tag
TL750L12QDR
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Quiescent Current
    1mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Input Voltage (Min)
    13V
  • Input Voltage (Max)
    26V
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Output Voltage1-Max
    12.6V
  • Output Voltage1-Min
    11.4V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    0.15A
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm