  • TL4050C50QDBZRQ1
TL4050C50QDBZRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TL4050C50QDBZRQ1
HK JDW NO:
815-TL4050C50QDBZRQ1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL4050C50QDBZRQ1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Base Part Number
    TL4050
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    90μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    93μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm