  • TL4050A50IDCKR
TL4050A50IDCKR
advertisement
Manufacturer No:
TL4050A50IDCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL4050A50IDCKR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 5V SC70
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TL4050A50IDCKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TL4050
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Reference Type
    Shunt
  • Current - Cathode
    80μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    93μVrms
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm