  • TL2575HV-33IKTTR
TL2575HV-33IKTTR
advertisement
Manufacturer No:
TL2575HV-33IKTTR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL2575HV-33IKTTR
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
TL2575HV-33IKTTR
Description:
5 Terminals 4.75V 5-Pin TL2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
TL2575HV-33IKTTR Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. There are 5 terminations in this harley voltage regulator. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 52kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.75V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 245 being indestructible. As a result of DC DC switching regulator's design, it is designed to provide an input voltage of 12V for the purposes of operation. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family TL2575. A voltage of 3.3V volts can be generated by DC DC switching regulator. The switching regulator operation of the system is controlled by 5 pins. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 3.3V. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 1A A. With a maximum output voltage of 3.3V, DC DC switching regulator has a very high efficiency. With a supply voltage of 60V, this harley voltage regulator works. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 5mA A of quiescent current.
TL2575HV-33IKTTR Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 60V
TL2575HV-33IKTTR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL2575HV-33IKTTR Voltage Regulators applications.
  • Gear/thread machining machines
  • Lathes
  • Game consoles
  • Arc suppression circuits
  • Automatic plug-in machines
  • Motor controller circuits
  • Household control circuits
  • Window air conditioners
  • Driver circuits
  • Constant current circuits
Step5Bar-code shipping tag
TL2575HV-33IKTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.591202g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    TL2575
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    75 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm