  • TL2575-12IKTTR
TL2575-12IKTTR
advertisement
Manufacturer No:
TL2575-12IKTTR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL2575-12IKTTR
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin TL2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
TL2575-12IKTTR Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. This harley voltage regulator has 5 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. The harley voltage regulator is available as a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package to save space. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~125°C TJ. DC-DC switching regulators reach 52kHz switching frequencies. Due to its 245 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 25V is required for switching regulator operation. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family TL2575. Voltage can be produced at 12V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, there are 5 pins that must be connected. There should be at least a 12V volt output voltage for this switching regulator in order to make it work properly. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 1A A. Using this voltage regulator 12v, you will be able to get the maximum output voltage of 12V. Voltage regulator consumes 5mA A of quiescent current without being affected by external factors. 4.75V V supply voltage ensures reliable performance of adjusting voltage regulator. A maximum supply voltage of 40V is required for adjusting voltage regulator to operate.
TL2575-12IKTTR Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
TL2575-12IKTTR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL2575-12IKTTR Voltage Regulators applications.
  • Hydrogen power
  • Machining centers
  • Production lines
  • Industrial controllers
  • Automatic plug-in machines
  • Grinders
  • Gear/thread machining machines
  • Smoke prevention equipment
  • Solar power plants
  • Terrestrial set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
TL2575-12IKTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.591202g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    TL2575
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm