  • TL1963A-18KTTR
TL1963A-18KTTR
advertisement
Manufacturer No:
TL1963A-18KTTR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL1963A-18KTTR
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
TL1963A-18KTTR
Description:
Enable Fixed TL1963 PMIC 2 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 20931
Step5Bar-code shipping tag
TL1963A-18KTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    TL1963
  • Pin Count
    2
  • Current - Supply (Max)
    80mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    1mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Input Bias Current
    1mA
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm