  • TL-N10ME1-1-5M
TL-N10ME1-1-5M
advertisement
Manufacturer No:
TL-N10ME1-1-5M
HK JDW NO:
607-TL-N10ME1-1-5M
Package:
Module
Datasheet:
TL-N10ME1-1-5M
Description:
10V~30V Inductive Module Plastic Cable with Connector Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
TL-N10ME1-1-5M Overview
TL-N10ME1-1-5M Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
TL-N10ME1-1-5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety TL-N10ME1-1-5M Proximity Sensors applications.
  • Tablets
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Collision detection on robots
  • Notebooks
  • Assembly lines
  • Home appliances
  • Automatic faucet
  • Smart toilets
  • Display products
  • Rolling mills
Step5Bar-code shipping tag
TL-N10ME1-1-5M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Sensing Method
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    500Hz