  • TK17A80W,S4X
TK17A80W,S4X
advertisement
Manufacturer No:
TK17A80W,S4X
HK JDW NO:
4669-TK17A80W,S4X
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 290mOhm @ 8.5A, 10V ±20V 2050pF @ 300V 32nC @ 10V 800V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 23610
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TK17A80W,S4X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-220SIS
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DTMOSIV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    45W Tc
  • Power Dissipation
    45W
  • Turn On Delay Time
    58 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    290mOhm @ 8.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 850μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2050pF @ 300V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    17A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    80 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    17A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    800V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Drain to Source Resistance
    250mOhm
  • Height
    18.1mm