  • THHI685M035W0500J
THHI685M035W0500J
advertisement
Manufacturer No:
THHI685M035W0500J
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-THHI685M035W0500J
Package:
Datasheet:
Description:
6.8μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0024mA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
THHI685M035W0500J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    230°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    4624
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    500 mΩ
  • Height
    2.7mm
  • Length
    11.8mm
  • Width
    6mm