  • TH4B226K016C1900
TH4B226K016C1900
advertisement
Manufacturer No:
TH4B226K016C1900
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH4B226K016C1900
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TH4B226K016C1900
Purchasing and Inquiry
TH4B226K016C1900 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 210mA.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.Currently, this capacitor is leakage current 1.6μA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TH4B226K016C1900 Features
210mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TH4B226K016C1900 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH4B226K016C1900 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • ABS
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TH4B226K016C1900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH4
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Ripple Current
    210mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm