  • TFSB20K0JE
TFSB20K0JE
advertisement
Manufacturer No:
TFSB20K0JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TFSB20K0JE
Package:
Axial
Datasheet:
TFSB20K0JE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.5W 1/2W, Thick Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TFSB20K0JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TFS
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.217 x 0.028 Rectangularx0.433L 5.50mmx0.70mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    3.5kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.5kV
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Encapsulated
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    10mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    1.1mm