  • TFPT0805L2201JZ
TFPT0805L2201JZ
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L2201JZ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT0805L2201JZ
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L2201JZ
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L2201JZ Overview
TFPT0805L2201JZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 2.2kOhms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT0805L2201JZ Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L2201JZ PTC Thermistors applications.
  • Portable Battery-Powered Equipment
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Secondary protection of battery packs
  • Portable electronics
  • Cell Phones
  • Mobile Phones
  • Temperature-Controlled Fans
  • Electronic ballasts
  • Digital Cameras
  • System Thermal Management
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L2201JZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance @ 25°C
    2.2kOhms