  • TF3D475K035C0700
TF3D475K035C0700
advertisement
Manufacturer No:
TF3D475K035C0700
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-TF3D475K035C0700
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Cut Tape
Step5Bar-code shipping tag
TF3D475K035C0700
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%