  • TF31-21S-0.5SH(800)
TF31-21S-0.5SH(800)
advertisement
Manufacturer No:
TF31-21S-0.5SH(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-TF31-21S-0.5SH(800)
Package:
Description:
TF31 Series FFC, FPC Contacts, Bottom 0.020 0.50mm Solder 21 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 17497
Step5Bar-code shipping tag
TF31-21S-0.5SH(800)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    TF31
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    21
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    21
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm