  • TF12S-4S-0.5SH(800)
TF12S-4S-0.5SH(800)
advertisement
Manufacturer No:
TF12S-4S-0.5SH(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-TF12S-4S-0.5SH(800)
Package:
Description:
TF12 Series FPC Contacts, Bottom 0.020 0.50mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 17874
Step5Bar-code shipping tag
TF12S-4S-0.5SH(800)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    TF12
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    4
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Beige
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.97μin 0.050μm
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm