  • TD600N16KOFHPSA2
TD600N16KOFHPSA2
advertisement
Manufacturer No:
TD600N16KOFHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TD600N16KOFHPSA2
Package:
Module
Datasheet:
TD600N16KOFHPSA2
Description:
THYRISTOR MODULE 1600V 600A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TD600N16KOFHPSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-747-6
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1050A
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    600A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V