  • TCJR475M010R0500
TCJR475M010R0500
advertisement
Manufacturer No:
TCJR475M010R0500
HK JDW NO:
66-TCJR475M010R0500
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCJR475M010R0500
Purchasing and Inquiry
TCJR475M010R0500 Overview
A high standard of efficiency requires a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Leakage current 4.7μA is supported.Capacitance 4.7μF governs its operation.It operates with the voltage - rated DC of 10V to ensure its reliability.Powered by a voltage of 10V AC, it uses a voltage of 10V VDC.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.This machine can operate at a maximum height of [0.047 1.20mm°C] when seated.
TCJR475M010R0500 Features
a 500mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 4.7μA
with a capacitance of 4.7μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
TCJR475M010R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJR475M010R0500 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJR475M010R0500
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.3mm
  • Voltage - Rated AC
    10V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.7μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm