  • TCJC225M050S0300
TCJC225M050S0300
advertisement
Manufacturer No:
TCJC225M050S0300
HK JDW NO:
66-TCJC225M050S0300
Purchasing and Inquiry
TCJC225M050S0300 Overview
Ripple current is measured to be 545mA for the part.Supports leakage currents of 0.011mA.With a capacitance of 2.2μF, it operates.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.
TCJC225M050S0300 Features
545mA ripple current
a leakage current of 0.011mA
with a capacitance of 2.2μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 50V
TCJC225M050S0300 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCJC225M050S0300 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCJC225M050S0300
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2312
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    545mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    300 mΩ
  • Height
    2.6mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm