  • TCG101T150J1L
TCG101T150J1L
advertisement
Manufacturer No:
TCG101T150J1L
HK JDW NO:
192-TCG101T150J1L
Package:
Axial, Can
Datasheet:
TCG101T150J1L
Description:
TCG 100μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 748mA 0.750Diax1.625L 19.05mmx41.28mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TCG101T150J1L
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    TCG
  • Size / Dimension
    0.750Diax1.625L 19.05mmx41.28mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    696mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.73485mA
  • Ripple Current
    748mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    748mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    867.68mA @ 2.4kHz
  • Diameter
    19.1mm
  • Height
    41.3mm