  • TCF250-100T-RA-B-0.5
TCF250-100T-RA-B-0.5
advertisement
Manufacturer No:
TCF250-100T-RA-B-0.5
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TCF250-100T-RA-B-0.5
Package:
Nonstandard SMD
Description:
PTC RESET FUSE 60V 90MA SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TCF250-100T-RA-B-0.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PolySwitch®, TCF250
  • Size / Dimension
    0.187Lx0.187W 4.75mmx4.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymeric
  • Current - Max
    3A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    90mA
  • Voltage - Max
    60V 250V Int
  • Time to Trip
    200ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    14Ohm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    24Ohm
  • Current - Trip (It)
    150mA
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm