  • TCBD476M016CRSZ0H24
TCBD476M016CRSZ0H24
advertisement
Manufacturer No:
TCBD476M016CRSZ0H24
HK JDW NO:
66-TCBD476M016CRSZ0H24
Purchasing and Inquiry
TCBD476M016CRSZ0H24 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 65mOhm @ 100kHz.Capacitance 47μF governs its operation.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.High efficiency is enabled by the voltage rating of 16V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
TCBD476M016CRSZ0H24 Features
a 65mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
TCBD476M016CRSZ0H24 Applications
There are a lot of AVX Corporation TCBD476M016CRSZ0H24 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
TCBD476M016CRSZ0H24
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm