  • TC03X-2-501E
TC03X-2-501E
advertisement
Manufacturer No:
TC03X-2-501E
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-TC03X-2-501E
Description:
TRIMMER SURFACE MOUNT, TC03 Series, Cermet, Potentiometer, 500Ohm, 25%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC03X-2-501E
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    TC03
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Construction
    SMT
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    1412
  • Rated Temperature
    70°C