  • TBU-DT085-300-WH
TBU-DT085-300-WH
advertisement
Manufacturer No:
TBU-DT085-300-WH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TBU-DT085-300-WH
Package:
4-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TBU-DT085-300-WH
Description:
SURGE SUPP TBU DL 300MA 850VIMP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TBU-DT085-300-WH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    S-XBCC-B4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    850V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Circuits
    2
  • Output Current
    450mA
  • Response Time
    1 μs
  • Peak Pulse Current
    600mA
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Direction
    Unidirectional
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Height
    850μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-VDFN Exposed Pad
  • Weight
    76.005071mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TBU®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Solder
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Ethernet
  • Voltage - Rated
    425V
  • Voltage - Rated DC
    425V
  • Technology
    Internal Switch
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    300mA