  • TBP02R1W-381-12BE
TBP02R1W-381-12BE
advertisement
Manufacturer No:
TBP02R1W-381-12BE
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-TBP02R1W-381-12BE
Package:
Datasheet:
TBP02R1W-381-12BE
Description:
Bulk 0.150 3.81mm Blue 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) TBP02R1W-381 Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Copper Alloy
Quantity:
In Stock : 771
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TBP02R1W-381-12BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TBP02R1W-381
  • Feature
    Mating Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.284 7.21mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.138 3.50mm
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    8A
  • Voltage - IEC
    250V
  • Header Orientation
    90°, Right Angle
  • Current - IEC
    7A