  • TBP01R1-508-08BE
TBP01R1-508-08BE
advertisement
Manufacturer No:
TBP01R1-508-08BE
HK JDW NO:
207-TBP01R1-508-08BE
Package:
Datasheet:
TBP01R1-508-08BE
Description:
Bulk 0.200 5.08mm Blue 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) TBP01R1-508 Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Tin Copper Alloy
Quantity:
In Stock : 4507
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TBP01R1-508-08BE
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    TBP01R1-508
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    8
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.157 4.00mm
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    16A
  • Voltage - IEC
    320V
  • Positions Per Level
    8
  • Header Orientation
    90°, Right Angle
  • Current - IEC
    20A