  • TBH25P3R90JE
TBH25P3R90JE
advertisement
Manufacturer No:
TBH25P3R90JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TBH25P3R90JE
Package:
TO-220-2
Datasheet:
TBH25P3R90JE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.9Ohm, Thick Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TBH25P3R90JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    TBH
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.187W 10.20mmx4.75mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    NON-INDUCTIVE, RATED POWER DISSIPATED USING HEATSINK
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    TUBE
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    810 μm
  • Height
    16.002mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm