  • TAZH685K035CBSZ0024
TAZH685K035CBSZ0024
advertisement
Manufacturer No:
TAZH685K035CBSZ0024
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZH685K035CBSZ0024
Package:
H
Description:
6.8μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk H
Step5Bar-code shipping tag
TAZH685K035CBSZ0024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    H
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    335mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.81mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2915
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.79mm
  • Length
    7.24mm