  • TAZE105K050CRSZ0000
TAZE105K050CRSZ0000
advertisement
Manufacturer No:
TAZE105K050CRSZ0000
HK JDW NO:
66-TAZE105K050CRSZ0000
Package:
Datasheet:
Description:
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 1μA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAZE105K050CRSZ0000
    Select All
  • Depth
    2.54mm
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Case Code (Imperial)
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1μA
  • Ripple Current
    120mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.27mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
  • Weight
    38.895546mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V