  • TAJE157K020RNJ
TAJE157K020RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJE157K020RNJ
HK JDW NO:
66-TAJE157K020RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TAJE157K020RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJE157K020RNJ Overview
TAJE157K020RNJ Features
a leakage current of 30μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAJE157K020RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJE157K020RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Computer
  • Industrial
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TAJE157K020RNJ
    Select All
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    30μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %