  • TAJD226K035SNJ
TAJD226K035SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD226K035SNJ
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAJD226K035SNJ
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
TAJD226K035SNJ Overview
In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.This capacitor leaks 0.0077mA current.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TAJD226K035SNJ Features
a leakage current of 0.0077mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJD226K035SNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD226K035SNJ applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • General purpose
  • Consumer
  • Computer
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TAJD226K035SNJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Length
    7.3mm